Informacje / Newsy

Nowa telewizja cyfrowa DVB-T2 już tuż-tuż.

To nie żart. Już za 2 lata będziemy musieli wymienić nasze telewizory na nowe ( połowa 2022r.). Polska telewizja została zobligowana do opuszczenia częstotliwości nadawczej 700MHz i do zmiany sposobu nadawania z obecnego DVB-T na DVB-T2. Ta pierwsza zmiana jest banalna.Użytkownik będzie musiał zestroić telewizję cyfrową jeszcze raz korzystająć z opcji strojenia i wyszukiwania automatycznego programów. Natomiast ta druga zmiana będzie bolesna dla osób, którzy kupią telewizory dzisiaj,lub jutro,albo kupili wczoraj,ale bez systemu DVB-T2. Otóż te telewizory przestaną odbierać naziemną telewizję cyfrową. Jedynym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dekoder telewizji naziemnej z wspomnianym nowym systemem.

Dlatego kupując obecnie telewizor bardzo proszę sprawdzić czy jest dostosowany do telewizji cyfrowej DVB-T2( Digital Video Broadcasting-Terrestrial Second Generation). Oczywiście klienci kablówek czy abonenci telewizji satelitarnej będą mogli dalej korzystać z dekoderów, czy tunerów bez konieczności przerabiania urządzenia i ponoszenia ddatkowych kosztów serwisowych.

Marksonic

Co nowego słychać w elektronice obrazowej?

W zasadzie nie wiele się zmieniło od momentu przejścia z odbiornika kineskopowego na płaski ekran PDP ( plazma ) , czy LCD. Czy wiedzą Państwo, iż pierwszy wyświetlacz plazmowy skonstruowano w 1964roku. A dopiero w 1997 roku firma Philips zaprezentowała płaski telewizor oparty na tej technologii, tj. jonizacji gazu, i tak powstał ekran plazmowy. Kilkanaście lat temu japońska firma Sony pokazała nam na szkoleniu telewizję stereoskopową. I co ? I nic !!! Nadal oglądamy na płaskim ekranie. Wprowadzono system 3D, ale się chyba nie przyjął. Wprowadzono funkcję smart,która zrobiła z telewizora przeglądarkę internetową i umożliwiła oglądanie filmów i przeglądanie stron www. Część producentów wyposażyła swoje odbiorniki w system android, inni mają własny, ale każdy system może się zawiesić uszkodzić,zawirusować. W przypadku komputera,czy smartfona możemy wgrać nowe oprogramowanie,ale w przypadku telewizorów już tego się nie da zrobić.Często kończy się to wymianą płyty głównej. Koszt wymiany takiej części jest porównywlny z połową wartości telewizora. I co kupujemy nowy,czy naprawiamy? Takie pytanie zadaje sobie klient i sam musi podjąć decyzję. W dobie pandemii mam dużo zgłoszeń z pytaniem: Dziecko uderzyło zabawką w ekran i pękł, ile by kosztowała naprawa? Odpowiadam: - tyle co nowy telewizor.    Sprzęt audio.    Kina domowe miały wspomóc odbiór efektów dźwięku przestrzennego i towarzyszyć w oglądaniu filmów z zapisanymi efektami dźwiękowymi. No tak,ale płyty DVD posiadały efekt Dolby digital,DTS,ale tylko dla wersji oryginalnej, bez dubbingu. Nie zalecane były do słuchania muzyki stereo, z gramofonu,magnetofonu,CD;  gdyż parametry kolumn i sprzętu były w większości bardzo słabe.

Wracamy do stereo.  Tak dużo ludzi przechodzi do słuchania zwykłego stereo,bo człowiek ma  1 parę uszu i jest to dla niego odbiór najbardziej zbliżony do naturalnego. Oczywiście najlepiej na wzmacniaczu analogowym,które są ciągle w sprzedaży,ale ich ceny są wysokie. Do wzmacniacza potrzebne są też dobre,lub bardzo dobre kolumny. I tu zaczyna się problem. Dla mniejszości ludzi wydanie na parę kolumn 100tyś złotych nie stanowi problemu,ale dla większości już tak. Nie kupujcie małych lekkich kolumn o parametrach 100-200W, szkoda Waszych pieniędzy. Nie kupujcie też kolumn po regeneracji ( wymianie membrany,cewki,gąbki,pianki,zawieszenia,itp.),to już nie będą te kolumny z tymi parametrami,jakie zadeklarował producent. Kolumny robione na zamówienie. No cóż można zrobić takie kolumny, ich dizajn będzie powalający,ale zdjęcie charakterystyki takich kolumn i wyliczenie kubatury skrzynki wymaga: wiedzy,ogromnego doświadczenia,przyrządów, oraz odpowiedniego studia pomiarowego. Idealna kolumna musi pracować idealnie w dolnych,środkowych i górnych częstotliwościach akustycznych tj. od 16Hz do 20kHz. Tu nie wystarczy komputer z darmowym programem i mikrofonem pojemnościowym za 10-50zł. Jeżeli chcemy średniej klasy kolumny to proponował bym zakup polskich z Tonsila, lub posiadające przetworniki od tego producenta. Jeżeli przeznaczycie na zakup kolumn 10 tyś. zł.,to już coś można znaleźć,ale nie będę reklamował firm,tylko dlatego że są znane. Liczą się własne doznania odsłuchu i typ słuchanej muzyki.Proszę pamiętać iż nie ma uniwersalnych kolumn. Proszę przed zakupem poprosić o umożliwienie odsłuchu. Na taki pokaz należy zabrać swoją ulubioną płytę winylową,lub CD i odsłuchać jednego utworu na przynajmniej 3 różnych zestawach kolumn,ale na tym samym wzmacniaczu. Zostały nam jeszcze wzmacniacze lampowe,do omówienia,ale tą kategorie sprzętu omówię w następnym artykule. Zapraszam na moją stronę : www.marksonic.pl. Proszę w zakładce: "zgłoszenie naprawy", zadawać pytania. Na pewno na wszystkie odpowiem w możliwie najkrótszym czasie .

Marksonic                                                      KONIEC  smiley

 

 


 

Pełna diagnostyka, oryginalne podzespoły