Serwis, naprawa sprzętu Sony | telewizor, tv, sprzęt audio, aparat | kontakt | Warszawa

Chyba każdy z nas zna markę SONY, czołowego producenta elektroniki na świecie. A czy Państwo wiedzą, iż ta japońska firma zaistniała dzięki produkcji garnka elektrycznego do gotowania ryżu, a miało to miejsce w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Już w roku 1950 powstał pierwszy magnetofon szpulowy marki: SONY. Nazwa pochodzi od słowa łacińskiego (sonus) czyli dźwięk. Jako pierwsza na świecie firma Sony wprowadziła do powszechnego użytku przenośny odtwarzacz kaset znany pod nazwą: „Walkman”. Produkt zyskał ogromną popularność i zaczął się kojarzyć z firmą Sony.

Nie sposób pominąć hitu „Sonego” czyli powstania kineskopu: TRINITRON. Unikalna technologia, szkło kwarcowe cięte z walca nie z kuli i zastosowanie „maski”, która była wykonana z drucików rozciągniętych w pionie na całym ekranie. Taka technologia niwelowała efekt kulistości ekranu, a w zamian dawała efekt płaszczyzny ekranu. Telewizory, dzięki ładnemu dizajnowi i wspaniałej jakości obrazu, zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie. Kolejni bracia technologii Trinitron: Black Trinitron i Hi Black Trinitron, to tylko wprowadzenie małych modernizacji takich jak: pogłębienie czerni i wyeliminowanie walcowatości ekranu. Jeżeli już coś zobaczyliśmy to marzymy o tym, aby to zarejestrować. I znowu z pomocą przyszła firma Sony ze swoim magnetowidem BETA-MAX. Niestety ten system, najlepszy spośród wszystkich, istniejących w owym czasie, przegrał z firmą JVC, która zadebiutowała na rynku, wprowadzając system VHS i obniżając przy tym cenę kaset Video. Jednak system Beta dostał się do studiów filmowych i przez wiele lat, właśnie na tych kasetach, był rejestrowany obraz, a odtwarzany na profesjonalnych magnetowidach Beta. Ktoś w Sonym zapomniał o powstawaniu nowych technologii uznając, iż telewizory kineskopowe będą się dalej sprzedawać. Tak się jednak nie stało. Praktycznie w przeciągu 2-3 miesięcy mój serwis przestał naprawiać telewizory kineskopowe, nie tylko marki Sony, ale i innych producentów. Co się stało? Ludzie zaczęli interesować się nowymi technologiami PDP (plazma) i LCD czy projektory multimedialne. Sony sprzedawało plazmy z logiem SONY i zaczęło produkować ekrany i telewizory LCD. Niestety z powodu braku telewizji cyfrowej i rozwojowi telewizji kablowej, która nadawała jedynie obraz analogowy, telewizory te miały fatalną jakość obrazu w porównaniu z telewizorami kineskopowymi. W końcu nadeszła era nadawania sygnału cyfrowego HD. Teraz w każdym domu znajdziemy przynajmniej jeden telewizor LCD. Po LCD powstała nowa technologia zwana OLED. Sony zainteresowało się tą technologią około 10. lat temu i wprowadziło 2 modele małych telewizorów, ale bardzo szybko się z niej wycofało. Minęło znowu 6 lat i na rynek weszła już znana firma LG (kiedyś występująca pod nazwą: GoldStar ), właśnie z technologią OLED, ale już dla dużych przekątnych ekranu 55,65”.

Co producenci zaoferują nam dalej??? Jakie powstaną nowe technologie? Hologram, jak np. w Gwiezdnych Wojnach, Matrix i wirtualny świat, a może oglądanie filmów i uczenie się podczas snu, np. udając się na wycieczkę - na Marsa! To wszystko może być już realne za kilka, kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat.

Do zobaczenia w przyszłości!!!

Pełna diagnostyka, oryginalne podzespoły