Serwis JVC | magnetowid kasetowy, kamera | Warszawa
Japoński koncern elektroniczny, którego pełna nazwa brzmi: „Victor Company of Japan, Limited” jest znany pod nazwą JVC. W 1939 roku opracował pierwszy japoński odbiornik telewizyjny oraz wynalazł i wdrożył zapis stereo na płytach winylowych.
W 1963 roku firma JVC przedstawiła najmniejszy magnetowid kasetowy, a już w roku 1976 opracowała pierwszy na świecie magnetowid kasetowy VHS. Chociaż magnetowid SONY i ich system BETA były lepszym systemem od VHS to firma JVC, dzięki obniżeniu ceny kaset do swoich VHS-ów, wygrała wyścig i zalała rynek tym systemem. Jako, iż zapis VHS nie pozwalał na zapisanie obrazu z rozdzielczością około 500 linii dla systemu PAL-VHS tylko ofiarował połowę tj. 170 linii, z czasem zostało to ulepszone do 220 - 240 linii, a spowodowane było samym systemem PAL dla VHS, który zawierał się w częstotliwości 3MHz. Do uzyskania jednak pełnej jakości obrazu potrzebna jest częstotliwość 6,5 MHz, czyli 2 razy więcej. Powstała więc konieczność wymyślenia innego rodzaju zapisu. I tak znowu z pomocą przyszła firma JVC. W 1987 roku powstał pierwszy na świecie magnetowid S-VHS, który oferował 2 razy więcej linii i pozwolił osiągnąć rozdzielczość poziomą do 420 linii.
Firma JVC miała też osiągnięcia w rejestracji obrazu poprzez kamery. I tak w 2001 roku wprowadziła na rynek pierwszą kamerę z zapisem cyfrowym GR-DVP3, a już 2003 roku powstała kamera z możliwością zapisu w jakości HD. Duża konkurencja, panująca na rynku elektroniki spowodowała, iż firma JVC wyprowadziła się z Polski 6 lat temu, bez pożegnania, bez podziękowania za współpracę z autoryzowanymi serwisami, które przez wiele lat świadczyły usługi gwarancyjne dla tak trudnego i zaawansowanego technologicznie sprzętu. Obecnie, domniemam, iż firma JVC nie oferuje nowych rozwiązań i technologii w dziedzinie elektroniki, a jeśli tak, to fakt ten jest prawie niezauważalny.
Ale historia firmy JVC i zaangażowanie jej w elektronikę pozostaną niezapomniane do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej.